Mi is pontosan az a Kubernetes?
Legutóbbi cikkemben jelentettem be a Kubernetes-el kapcsolatos sorozatot, melynek ez az első része. Akkor részletesebben írtam az okokról és. az érzelmi kötödésről, ami arra motivált, hogy ezen területtel is foglalkozzunk. Mivel ez a technológia olyannyira része ma már a felhő világának, mint egy virtuális gép vagy egy workflow megoldás, így ennek is helye van itt nálam.
Ami fontos, hogy a Docker technológiáról itt külön nem beszélünk, de fogok nektek írni abban a témában is cikkeket, hogy a teljes képet lássátok. Addig is szeretném a figyelmetekbe ajánlani a Docker-el kapcsolatos GitHub repository-t.

Akkor most ez mi is
Egy konténer futtatása egy laptopon viszonylag egyszerű. Feltelepítem a Docker Desktop alkalmazást és már használhatom is. Ugye? Azonban a konténerek összekapcsolása, működtetése több host-on (számítógépen) keresztül, azok skálázása, alkalmazások leállás nélküli telepítése és a szolgáltatások felfedezése számos egyéb szempont mellett már nehézségekbe ütközhet.
A Kubernetes ezekre a kihívásokra nyújt megoldást a legegyszerűbb megoldásoktól a bonyolult, komplex, több-rétegű megoldásokig. Mindezt egy igazán robosztus, mégis nyitott és bővíthető API segítségével. Az új objektumok és vezérlők hozzáadásának lehetősége egyszerű testre szabást biztosít a legkülönfélébb igényekhez.
A hivatalos weboldal szerint a Kubernetes:
egy nyílt forráskódú szoftver, amely konténerizált alkalmazások telepítésének, skálázásának és kezelésének automatizálására szolgál
Egy kis történelem
A Kubernetes egyik kulcsfontosságú aspektusa, hogy a Google több mint 1,5 évtizedes tapasztalatára épít, amelyet a borg nevű projekten gyűjtöttek.
A Google infrastruktúrája már a virtuális gépek adatközpontokban való elterjedése előtt nagy méretet ért el, és a konténerek kifinomult megoldást nyújtottak a fürtökön (cluster) futó csomagok (alkalmazások) kezelésére. A konténerek segítségével a Google képes volt maximalizálni a hardverhasználatot és minimálisra csökkenteni az erőforrás-pazarlást, mivel a konténerek könnyűsúlyú, jól izolált környezetet biztosítottak az alkalmazások számára.
Ez a megközelítés lehetővé tette, hogy különböző alkalmazások egyazon fürtön fussanak anélkül, hogy egymást zavarnák. A fürtök hatékony kihasználása és az elosztott alkalmazások kezelése a Google kihívásainak központi eleme volt, különösen olyan nagy léptékű rendszereknél, mint a Google kereső, YouTube, és Gmail. Ezek a tapasztalatok kulcsszerepet játszottak a Kubernetes fejlesztésében, amelynek célja az volt, hogy ezeket a bevált megoldásokat bárki számára elérhetővé tegye.
Honnan jött a név?
Görögül a κνβερνητης jelentése kormányos vagy hajópilóta. A konténerek (Docker) tengeri témájához kapcsolódva a Kubernetes a konténerek hajójának kormányosa. Mivel a nevet nehéz kiejteni, sokan egy becenevet használnak: K8s. A becenevet úgy ejtik, mint Kate’s (/keɪts/ – ejtsd: kéjtsz), mivel a Kubernetes szóban nyolc betű található K és S között.

Az ember nem is gondolná, hogy milyen előtörténete is van egy-egy meghatározó programnak.
Következő alkalommal megnézzük, miért is jó egy mikroszolgáltatás alapú alkalmazás, mint egy monolitikus.
Hogyan alakítja át az alkalmazásüzemeltetést a Kubernetes?
2025.03.12. @ 16:52
[…] előző részében megismerhettük a Kubernetes történetét, eredetét és hogy ki is fejleszti. Most megyünk […]
Fontos alapfogalmak a Kubernetes világában - Cloud Mentor
2025.04.11. @ 14:14
[…] Kubernetes egy konténer-orchesztrációs rendszer, amelyet arra terveztek, hogy automatizálja a konténerek […]
Kubernetes telepítési lehetőségek és eszközök áttekintése
2025.05.02. @ 14:22
[…] van egy kialakult képünk és történeti hátterünk a Kubernetes-ről. Ezért ideje, hogy foglalkozzunk kicsit a telepítési lehetőségekkel és a legfontosabb […]
Kubernetes telepítése és frissítése kubeadm használatával
2025.06.03. @ 16:34
[…] Minikube, K3s, Docker Desktop kiváló eszköz a Kubernetes alapjainak elsajátításához, de ha komolyabb környezetet szeretnél építeni, akkor a kubeadm […]
Villámgyors konténerek Azure Container Instance-al
2025.06.30. @ 16:06
[…] kell bemutatni, amely szintén a mai modern informatika egyik alap pillére. Gondolhatunk azonnal a Kubernetes-re, mert az a legnagyobb és legismertebb ezen a területen, de nem mindig van szükség ekkora […]